Biserica Creştină după Evanghelie, Nr. 1 – Nicolina, Iaşi

biserica nicolina

Ucraina (Poroscovo)

Când spun Ucraina – Poroscovo, imediat îmi sare gândul la acei români din Poroscovo; români, pe de o parte, maginalizaţi de către ucrainieni, pe de altă parte, uitaţi de rudeniile lor din România. Undeva la aproximativ 200-250 km de Oradea, în sud-vestui Ucrainei, se regăseşte această comunitate de aproximativ 2000 de persoane (dintre care mai mult de jumătate sunt copii); persoane care încearcă să îşi găsească identitatea în ceva.

Chiar dacă au trăit atâta timp printre ucrainieni, totuşi nu şi-au uitat limba şi identitatea de români; ceea ce vorbesc ei ar fi o limba română veche, arhaică. Mai presus de identitate de români, noi dorim şi ne rugăm ca ei să-şi găsească identitate în Domnul Isus Cristos (Luca 19:10)

Este un pământ bun, un pământ în care familia misionară de aproximativ 2 ani de zile fac o lucrare minunată, cu ajutorul Domnului. Din decembrie 2011 până în decembrie 2012, au avut loc 3 botezuri prin care volohi din Poroscovo au mărturisit în apa botezului pe Domnul Isus ca Domn şi Mântuitor.

În această zonă a fost plantată o biserică, şi mare este bucuria ca această adunare să aibe parte de o mărturie bună în zona respectivă. Din oameni care îşi găseau desfătarea în păcate murdare, Dumenzeu a lucrat şi acum acele persoane care înjurau, se îmbătau, trăiau nelegitim, acum slăvesc pe Domnul printr-o purtare curată şi demnă de copii ai lui Dumnezeu. Acesta este cea mai mare minune întâlnită vreodată în lume, şi anume: minunea naşterii din nou. Minune prin care un slujitor al Satanei ajunge un slujitor al lui Dumnezeu

Pe lângă faptul că există deschidere din partea lor pentru mesajul Evangheliei, un alt pământ bun ar fi această comunitatea mare de copii care se regăseşte în această zonă. Având una dintre cele mai mari rate de natalitate de pe teritoriul Ucrainei, satul Poroscovo, prin copii care sunt acolo, reprezintă viitorul acestei comunităţi.

Este atât de frumos ca aceşti copii să fie învăţaţi de mici calea pe care trebuie să o urmeze (Proverbe 22:5), ca la vremea potrivită, când vor creşte mari, să poate să fie slujitori ai Domnului, oameni care să ducă mesajul Evangheliei mai departe. Chiar dacă este dificil de făcut lecţii biblice cu acei copii (marea majoritate nu au fost niciodată la şcoală, nici măcar nu au ţinut vreodată un creion în mână), şoţia misionarul prezent acolo, sora Gabi, alocă timp acestui proces de alfabetizare.

Chiar dacă sunt săraci, şi pe alocuri găsim cazuri de sărăcie lucie, românii aceştia nu îşi plâng de milă. Nu sunt genul care să cerşească, să ceară milă din partea oamenilor, din acest motiv bărbaţii sunt plecaţi majoritatea timpului la muncă (tăiat lemne pentru ucrainieni, agricultură); unii dintre ei sunt plecaţi pe toată durata anului. Un lucru ne-a impresionat, şi anume faptul că ei au fost bucuroşi de prezenţa noastră, mai mult decât de acele mici daruri pe care le primeau. Apreciau faptul că există interes faţă de ei, faptul că vin oameni şi doresc să petreacă timp, să vorbească cu ei.

Un lucru este cert, că Dumnezeu lucrează într-un mod minunat în acea zonă. În perioada comunismului, a fost România locul unde exista deschidere pentru Evanghelie; acum este Ucraina. Să susţinem în rugăciune această minunată lucrare pe care Dumnezeu o face prin familia misionară prezentă acolo (fratele Ion şi sora Gabi).

„Stăruiţi în rugăciuni, vegheaţi în ea cu mulţumiri. Rugaţi-vă totodată şi pentru noi, ca Dumnezeu să ne deschidă o uşă pentru Cuvânt, ca să putem vesti taina lui Hristos” Coloseni 4:2-3

biserica nicolina

Contact:

Adresa: Șoseaua Nicolina nr. 61

duminica: 9.00 – 12.00; 18:00-20:00 (program de vara);
17:00-19:00 (program de iarna)

joi: 18:00-20:00 (program de vara);
17:00-19:00 (program de iarna)

Transport public:

Autobuze